W środę 24.04.19 r. uczestnicy „Prawego brzegu kultury” udali się w niezwykłą podróż… A wszystko za sprawą niecodziennego gościa, który chętnie przyjął zaproszenie na jedno ze spotkań z cyklu „Cztery strony świata” organizowanego w prawobrzeżnych placówkach.

Pan Amadu Sy czterdzieści lat temu przyjechał do Polski z Senegalu, studiował w Krakowie, przez wiele lat mieszkał w Łodzi aż w końcu wraz z rodziną przeniósł się do naszego województwa. Obecnie mieszka w Stargardzie, ale codziennie rano pokonuje kilometry… i korki…przyjeżdżając do pracy do Szczecina. Nasz gość opowiedział nam o swojej rodzinie ( także o tych bliskich, którzy nadal mieszkają w Senegalu), o karierze zawodowej, o swojej miłości do Polski i oczywiście o samym Senegalu. Odpowiadał na pytania, wśród których nie mogło zabraknąć najważniejszego – komu kibicował w czasie meczu Polska – Senegal.

W czasie spotkania dowiedzieliśmy się wiele o rodzinnym kraju naszego gościa, korzystaliśmy również z mapy ( co wcale nie było takie łatwe…). Wiele informacji uzyskanych przez nas wcześniej z internetu Pan Amadu uznał za „nie do końca prawdziwe”. Obok podstawowych informacji o Senegalu poznaliśmy też kilka ciekawostek dotyczących codziennego życia mieszkańców tego kraju np. dlaczego taksówkarze przyczepiają do swojego samochodu futrzane ogonki, kogo nie lubią hipopotamy i jak to się dzieje, że orzeszki ziemne napędzają tamtejszą gospodarkę.

Tradycyjnie już musieliśmy zmierzyć swe siły w quizie na temat Senegalu. Padały same prawidłowe odpowiedzi, a my z radością sięgaliśmy do torby po słodkie nagrody.