Wychowankowie Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego już czwarty raz wzięli udział w projekcie „Inne kultury, inny świat”. Celem tego projektu jest pokazanie różnych tradycji witania Nowego Roku w różnych krajach całego świata. Pośrednim celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie większej tożsamości i przynależności grupowej dzieci. Jak również pokazanie atrakcyjnej i aktywnej formy spędzania czasu wolnego połączonej z kultywowaniem tradycji witania Nowego Roku i żegnania starego w odmiennej kulturze. Dodatkowo dzieci w warunkach praktycznych ćwiczą kulturalne zachowanie i wprowadzają w życie zasady savoir-vivre.

Założeniem projektu jest spędzenie Sylwestra w stylu wybranego kraju – obejrzenie prezentacji, rozmowa kierowana na temat tradycji, zwłaszcza noworocznych oraz ogólnej charakterystyki danego kraju.

I tak świętowaliśmy:

Chiński Nowy Rok 2015 w restauracji „Jin Du”

Grecki Sylwester 2016 w restauracji „El Greco”

Sylwester w Meksyku 2017 w restauracji „Iguana”

W tym roku spędziliśmy Sylwestra w Domu Litewskim. Pani Agnieszka przygotowała nam wcześniej warsztaty na temat Litwy i ogólnie tradycji noworocznych, a w dzień Sylwestra odświętnie ubrani udaliśmy się do restauracji „Dom Litewski”, w której skosztowaliśmy potraw kuchni litewskiej i posłuchaliśmy pani, która nam opowiadała o zwyczajach i kulturze Litwy. To było nowe, cenne doświadczenie i bardzo przyjemnie spędzony ostatni dzień roku 2018.