Głównym celem projektu była integracja międzypokoleniowa wychowanków Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego oraz podopiecznych DPS Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej. Co więcej, miał być okazją do wymiany myśli, doświadczeń i emocji. Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie projektu były Agnieszka Chułek (psycholog SPWD) oraz Helena Podlewska (terapeuta zajęciowy DPS). Z powodów organizacyjnych przygotowany wcześniej plan wymagał modyfikacji. Odbyły się cztery z sześciu zaplanowanych spotkań. W zajęciach wzięło w sumie udział dwudziestu wychowanków SPWD oraz dwudziestu podopiecznych DPS.
Pierwsze spotkanie odbyło się 04.12.2017r. w DPS przy ulicy Romera. Była to okazja do poznania się uczestników projektu i nawiązania współpracy. Wspólnie przygotowaliśmy ozdoby świąteczne – szyszki z kokardkami, bombki pokryte koronką, jak również skrzaty ze swetrów.
Drugie spotkanie odbyło się 11.12.2017r. w SPWD. Był to dzień pachnący piernikami. Razem przygotowaliśmy i zagnietliśmy ciasto. Następnie wycinaliśmy i piekliśmy bożonarodzeniowe pierniczki. Dzięki wsparciu i pomocy wychowawców grup – Ewy Kozłowskie oraz Anny Fabiańczyk, wszystkie prace przebiegły sprawnie, a ciasteczka nabrały charakteru po przyozdobieniu ich lukrem.
Trzecie spotkanie miało miejsce dnia 15.12.2017r. również w SPWD. Seniorzy wraz z dziećmi przygotowali długi, papierowy łańcuch symbolicznie łączący pokolenia. Przyozdobił on choinkę w placówce. Na koniec wszyscy uczestnicy udali się do świetlicy COnD by wspólnie obejrzeć jasełka.
Zakończeniem projektu był udział w spotkaniu wigilijnym SPWD, które odbyło się w dniu 20.12.2017r. Była to okazja do obejrzenia występów artystycznych dzieci, wspólnego kolędowania oraz podsumowania projektu. Przy wspólnym stole, na którym zagościły między innymi pierogi przygotowane przez podopiecznych DPS, wymienialiśmy się wrażeniami. Wszyscy wyrazili nadzieję, iż nie jest to nasze ostatnie spotkanie.
W przyszłości planujemy podtrzymanie naszej owocnej współpracy. Liczymy na kolejne spotkania i jeszcze więcej wspólnie spędzonych chwil.