W dniu 23.01.2019 r. w „Domu nad jeziorem” odbyło się spotkanie uczestników „Prawego brzegu kultury”. Oprócz gospodarzy obecne były dzieci z „Domu na wzgórzu” i „Leśnej chatki”. Naszym gościem była Pani Olesia, Rosjanka z Kamczatki. To nie była przypadkowa wizyta. W tym roku szkolnym projekt „Prawy brzeg kultury” nosi hasło „Cztery strony świata”. Będziemy „podróżować” tu i tam, poznając ciekawostki, zwyczaje, kulturę, kuchnię kilku wybranych krajów.

Spotkanie w „Domu nad jeziorem” przebiegło w serdecznej i radosnej atmosferze. Pani Olesia opowiedziała nam ( bardzo dobrze mówi po polsku) jak to się stało, że znalazła się w Szczecinie i czym zajmuje się na co dzień. Nauczyła nas kilku słów i zwrotów w języku rosyjskim, opowiedziała trochę o swoim kraju, o Moskwie i kulturalnej stolicy kraju – Petersburgu. Rozmawialiśmy o tradycyjnych rosyjskich potrawach – zupach, pierogach, sałatkach. W trakcie spotkania zadawaliśmy mnóstwo pytań i odnajdywaliśmy różne miejsca na mapie. Na koniec wszyscy sprawdziliśmy swoją wiedzę o Rosji w quizie, którego pytania wcale nie były takie łatwe. Nad poprawnością odpowiedzi czuwał nasz gość.

Wszystkich ucieszył fakt, że Szczecin bardzo podoba się Pani Olesi i że wybrała to miasto spośród wielu innych pięknych miast naszego kraju.